ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevaioğlu, – “Kömür bu ülkenin nimetidir. Eğer, kömüre önem vermezseniz, Ruslara, İran’a para ödemekten fakirleşirsiniz”

yenilenebilir-enerjiOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, “Kömür bu ülkenin nimetidir. Eğer, kömüre önem vermezseniz, Ruslara, İran’a para ödemekten fakirleşirsiniz” dedi.

Sevaioğlu, Bartın Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce düzenlenen “Yenilenebilir Enerjide Yarınlar” konulu panelde, enerjinin önemli bir konu olduğunu, özellikle üniversite öğrencilerinin mutlaka enerji konusuyla ilgilenmesi gerektiğini belirtti.

Enerjinin, ülkenin geleceğini, fakir veya zengin olmasını etkileyen bir konu olduğuna işaret eden Sevaioğlu, “İster ziraat, ister uluslar arası ilişkiler ister hukuk, hiç fark etmez, enerjiyle uğraşmalısınız. Enerji sektöründe işsizlik yok. Enerji sektörü, ülkenin geleceğidir. Maalesef dışarıya su gibi para akıyor. Dikkatli olur ve stratejilerinizi iyi oluşturursanız dışarıdan size doğru akar. Bu fakir fukaranın, toplumun parası. Dolayısıyla ülkenin kendi kaynaklarını kullanmamız bu açıdan çok önemli. Yenilenebilir enerji kaynaklarımız da bu açıdan çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Sevaioğlu, ülkelerin tüm enerji kaynaklarını kullanmak zorunda olduğunu, Türkiye’nin de kömür, akarsu, rüzgar gibi kaynakları bulunduğunu vurguladı.

“Hiçbir enerji türü diğerinin karşıtı değildir, hepsine ihtiyaç vardır” diyen Sevaioğlu, “Yani suyumuzu, kömürümüzü, rüzgarımızı kullanmak durumundayız. Bugün dünyadaki petrol fiyatlarının düşüşü sahtedir. Rusya’yı cezalandırmak için yapılıyor. Amerika’nın teşviki ile Suudi Arabistan’ın bol miktarda piyasaya petrol sürmesi için yapılıyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin en önemli kaynaklarından birinin kömür olduğuna dikkati çeken Sevaioğlu, şöyle devam etti:

“Kömür bizim bahtımızın karası. Ekmeğimiz, nimetimiz. Allah’ın bize verdiği en önemli nimet. Petrol vermemiş, kömür vermiş. İşçilerimiz öldüyse, tedbirsizlik, dikkatsizlik yüzünden öldü, kömür yüzünden ölmedi. Yani ‘trafik kazası oluyor’ diye arabaları yasaklayacak mıyız? ‘Adam öldürüyor’ diye mutfak bıçağını yasaklayacak mıyız? Kömür bu ülkenin nimetidir. Eğer, kömüre önem vermezseniz, Ruslara, İran’a para ödemekten fakirleşirsiniz. Kömür toprağın altından çıkan önemli kaynağımızdır.”

Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Tanay Sıdkı Uyar, Bartın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Saraçoğlu ile Rüzgar Enerjisi Santralleri Yatırımcıları Derneği (RESYAD) Başkanı Selahattin Baysal, yenilenebilir enerjiyle ilgili sunum yaptı.

Panele, Belediye Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu, Bartın Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, İl Özel İdaresi Genel Sekteri İbrahim Kayış ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: Hürriyet