IX. İstanbul Karbon Zirvesi 6-7 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana desteğinde düzenlenecek Zirve, “İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsatlar ve Karbon Ticareti” ana tema başlığını taşıyor.

Geçtiğimiz yıl “İklim Dirençli Sanayi ve Güçlü Türkiye” teması ile gerçekleşen IIIV. İstanbul Karbon Zirvesi’nin açılış konuşmasında İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu; “Hepimize düşen görev sera gazı salımlarının karbondioksit eşdeğer ölçüsü olan karbon ayak izini azaltmak ve iklim dirençli yaşam için uğraş vermek. Endüstrinin dönüşümünde düşük karbon ekonomisi yolu şart” sözleri ile karbonsuzlaşmanın önemine dikkat çekmişti. Bu yıl da pek çok STK ve kurum tarafından desteklenen Zirve’nin programında birbirinden değerli konuşmacılar, sunumlarıyla iklim değişikliğinin risk ve fırsatlarını çok yönlü olarak ele alacak, karbon ticareti ve mevcut uygulamalarını irdeleyecek.

Sürdürülebilir üretim, tüketim ve hizmette karbon yönetimini mükemmel başaranları, düşük karbon ekonomisi için uğraş verenleri desteklemeyi ve böylece toplumda konunun bilinirliğini paydaş katılımı ile artırmayı hedefleyen SÜT-D, sürdürülebilirlik yönetimi üst başlığında başta çevresel göstergelerinde olmak üzere sosyal ve yönetişimsel göstergelerine yansıyan sera gazı azaltımı başarılarını ödüllendiriyor. SÜT-D’nin sektörel izlemesi ile başarıları belirlenen kişi ve kurumlara ödülleri de Zirve programı dahilinde takdim edilecek. “Düşük Karbon Kahramanları Ödülü” ile “Küçük Karbon Kahramanları” ödülleri de Zirve çerçevesinde sahiplerini bulacak.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) “Düşük Karbon Kahramanları Ödülü” ile vizyon ve misyonuna uygun olarak, üretim ve tüketimde karbon yönetimini mükemmel başaranları, düşük karbon ekonomisi için uğraş verenleri desteklemeyi ve böylece toplumda konunun bilinirliğini artırmayı hedefliyor.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ayrıca İstanbul Karbon Zirvesi eşgüdümde “Küçük Karbon Kahramanları” başlığı ile çocuklara ulaşarak “Sürdürülebilir Yaşam Kültürü” kazandırılması ve karbonunu iyi yöneten nesiller yetişmesine katkı yapmak üzere ardışık etkinlikler yapmakta ve Küçük Karbon Kahramanı Ödülü veriyor.

IX. İstanbul Karbon Zirvesi’ne Kayıt Ücreti (2 Öğle Yemeği ve 2 Kahve Arası İkramı, Çanta, Zirve oturumları ve Ödül Törenine Katılım): 125 Euro+KDV

İTÜ Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri ücretsiz katılımı için başvuru ecagal@itu.edu.tr

İTÜ öğrencileri, öğrenci belgeleri ile başvurarak ücretsiz katılım kontenjanından yararlanabilir. Diğer Üniversitelerin Öğretim Üyeleri İçin Kayıt Bedeli: 55 Euro +KDV

https://www.karbonzirvesi.com/kayit/

Haberin Bağlantıları: