Türkiye’de 2.5 milyonun üzerinde konutu yüzde 60’a varan enerji tasarrufu sağlayan dış cephe ısı yalıtımı ile tanıştıran Dalmaçyalı, 8. İstanbul Karbon Zirvesi’nde Düşük Karbon Kahramanları ödülüne layık görüldü. Betek Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, hesaplamalarına göre Dalmaçyalı markasının ısı yalıtım uygulamalarıyla yaklaşık 32 milyon ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı salımını engellediklerini söyledi.

Karbonu yönetmek, sera gazı salımını azaltmak ve iklim dirençli üretim için düzenlenen 8. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında Dalmaçyalı, Düşük Karbon Kahramanı seçildi.

Düşük Karbon Kahramanları Ödülü, her sene Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından imalat, üretim ve ürünlerin düşük karbon ayak izi için sosyal ve teknik uygulamalarıyla ülkemizin karbon yönetimi kapasitesinin artışında etki yaratarak, sürdürülebilir yaşamın gelişimine katkı veren kuruluşlara veriliyor.

Filli Boya’dan Dalmaçyalı markasının bu ödülü almasından mutluluk duyduklarını belirten Betek Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, Dalmaçyalı ile 2003 yılından bugüne dek 2.5 milyonun üzerinde konutta ısı yalıtımı gerçekleştirdiklerini aktardı. Tayfun Küçükoğlu “Isıtma ve soğutmada enerji tasarrufu sağlayan dış cephe ısı yalıtımı uygulamaları ile yaklaşık 32 milyon ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı salımını engellemenin gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Küçükoğlu: “Sera Etkisi Yaratan Gazların Atmosferdeki Oranını Düşürmemiz Gerekiyor”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İTÜ ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği’nin organizasyonuyla gerçekleşen Karbon Zirvesi’nde “Karbon Yönetimi ve Endüstri” paneline katılan Küçükoğlu, şu bilgileri verdi: “Küresel ısınma ve iklim değişikliği; bilim insanları, ülke yönetimleri, uluslararası kurumlar, kısacası tüm otoritelerce dünyamızın en önemli ortak problemi olarak tanımlanıyor. Dünyamızın daha fazla ısınmasının önüne geçmek zorundayız. Bu ısınmaya yol açan başta karbon olmak üzere sera etkisi yaratan gazların atmosferdeki oranını düşürmemiz gerekiyor. Bu ancak daha az enerji tüketerek mümkün. Yaygın olarak kullanılmakta olan fosil yakıtlar, karbon salımının başlıca kaynağı. Karbon nötr bir dünyaya ulaşmak noktasındaki uluslararası anlaşma ve düzenlemelere ne mutlu ki ülkemiz de katkılar koyuyor. Biz de endüstri olarak sürdürülebilirliği sahiplenmiş durumdayız.”

“İklim Değişikliğiyle Mücadele Şehircilik ve Mimaride Değişime Yol Açıyor”

Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadelenin şehircilik ve mimaride değişimlere yol açtığına değinen Küçükoğlu “Geleceğin binaları yeşil binalar olmak zorunda ve bugünden bu yönde adımlar atıldığını, endüstrinin kendini bu yönde geliştirdiğini görüyoruz. Yüzde 60’a kadar tasarruf imkanı veren ısı yalıtımı yanında tüm ürünlerimizde çevre ve insan sağlığını esas alan inovatif çözümlerimizle dünyanın geleceğinde pozitif bir etki oluşturmak istiyoruz” dedi.

Binalarda enerji tüketiminin detaylarını da paylaşan Tayfun Küçükoğlu şu bilgileri verdi: “Türkiye’de enerji tüketiminin yüzde 31’i, yani üçte biri konutlarda tüketiliyor. Bu tüketimin yüzde 80’i de ısıtma ve soğutma için harcanıyor. Dolayısıyla ısı yalıtımıyla sağlayacağımız enerji tasarrufu, gezegenimizin daha temiz ve sağlıklı olmasını sağlıyor, aynı zamanda da iklim krizinde önemli bir çözüm oluşturuyor.”

Haberin Bağlantıları: