Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi’nde Kartal Belediyesi’ne çevre ödülü verildi. Zirve Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun sunumu ile E-Atık Kahramanlar Ödülü’nü Kartal Belediyesi adına Çevre Müdürlüğü’nden sorumlu Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Çevre ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ile aldı.

kartal_belediyesine_cevre_odulu_h30390

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr Etem Karakaya tarafından sunulan ödüle layık görülen projece ise “7’den 70’e atık getir kitap götür” kampanyası oldu. İstanbul’da Kartal Belediyesi dışında Kadıköy Belediyesi de farklı bir proje ile ödül alan belediye oldu. Çevre Bakanlığı temsilcileri, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, İTÜ Rektörü ve uluslararası katılımcılar ile çok sayıda kuruluşunda yer aldığı etkinlikte iki gün boyunca e-atık uygulamaları ile ilgili konuşmalar yapıldı. Dünya ve ülkemizde e-atık ile ilgili yapılan çalışmalar anlatıldı.

Kartal Belediyesi’nin aldığı ödülü değerlendiren Çevre Müdürlüğü’nden sorumlu Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, yaşanabilir bir çevre ile sağlıklı bir toplumun oluşabileceğine dikkat çekti. Gürer, “Kartal Belediyesi Çevre ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü çalışanlarımız atık toplama ve toplum bilinçlenmesi adına bir dizi çalışma yürütmektedir. Kartal Belediyesi Çevre ve Kontrol Müdürlüğümüz kısa sürede üç ayrı ödül aldı. Çevre adına yarattığı başarılı çalışmaların bu şekilde ödüllendirilmesi daha çok çalışma isteğinin de oluşmasına vesile oluyor. Pil, lastik, atık yağ, kâğıt, cam şişe gibi atıkları işbirliği içinde olduğumuz kurumlar ile topluyoruz. Toplum bilincini geliştirmek adına özellikle okullarda sitelerde toplantılar yapıyoruz. Kampanyalarla e-atık toplamayı teşvik ediyoruz. Her türlü dönüşebilir atık konusunda Kartal Belediyesi olarak projeler üretmekteyiz.

Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’de geri dönüşüm konusunda yapılan tüm çalışmalara büyük destek vermektedir.” dedi. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’da aldıkları ödülden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Projelerimizin değer bulması bizler için yeni projeler üretmek adına güç verdi. Çevre konusu önemli ve duyarlılık gerektirdiği dünyayı ve geleceği düşünen her kişi için ortak düşüncedir. Çevre konusu görmezden gelinemeyecek kadar çok önemli ve dikkat çekici bir konudur. İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi de göstermiştir ki, bu bağlamda ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Bizde bu çalışmalar içinde olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Haberin Bağlantısı

http://www.istanbultimes.com.tr/ilceler/kartal/kartal-belediyesine-cevre-odulu-h30390.html