Uluslararası II. İstanbul Karbon zirvesi, Grand Cevahir Otel’de yapıldı. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, Enerji Verimliliği Derneği, IETA International Emissions Tradiing Association’ın düzenlediği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İTÜ…

kartal21Uluslararası II. İstanbul Karbon zirvesi, Grand Cevahir Otel’de yapıldı. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, Enerji Verimliliği Derneği, IETA International Emissions Tradiing Association’ın düzenlediği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İTÜ desteklikli zirve büyük ilgi gördü. Çevre Müdürlüğü’nden sorumlu Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’ın katıldığı sempozyum sonunda verilen ödül töreninde üç ayrı belediyenin farklı projeleri ödüle değer bulundu.

Kartal Belediyesi “Kırmızı Solucan Projesi”ne “Düşük Karbon Kahramanları Ödülü” verildi. Prof Dr. Filiz Karaosmanoglu yönettiği ödül töreninde Dernek Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’a ödülü takdim etti. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, ödülle ilgili şöyle konuştu; -“Bir süre önce “7’den 70’e Atığını Getir Kitap Götür” projesi ile Kartal Belediyesi ödül aldı. Bu kez “Kırmızı Solucan Projesi” de ödüllendirildi. Çevre Müdürlüğü’nün Kartal Belediyesi adına yaptığı başarılı çalışmaların ödüllendiriliyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars çevreye yönelik verdiği eğitimler ile çevre bilincinin oluşmasını sağlıyor. Projeler ile Kartal ilçemizde önemli bir çevreci yaklaşım doğdu. Yeni projeler de uygulanmaya başladı. Beyaz Baston Projesi gibi hem atıkların toplanmasına vesile olacak, hem de görme engellilerimize destek sağlayacak bir proje daha başladı. Geri dönüşümle ilgili yapılan her çalışma geleceğin dünyasının iyi olabilmesine sağlanan bir destek olacaktır. Bu bağlamda karbonu yönetmek bugünü ve yarını yönetmektir.” dedi. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars da, “Düşük Karbon Kahramanları Ödülü” ile vizyon ve misyonuna uygun olarak, üretim ve tüketimde karbon yönetimini mükemmel başaranları, düşük karbon ekonomisi için uğraş verenleri desteklemeyi ve böylece toplumda konunun bilinirliğini artırmayı hedeflendiğine dikkat çekti ve Kartal Belediyesi olarak projesinin ödül almasından memnuniyet duyduklarını ifade etti. Kartal Belediyesi’nin yanı sıra ödül alan diğer belediyeler de İstanbul Kadıköy Belediyesi ve Bursa Nilüfer Belediyesi oldu.

Sempozyumda; bölgesel ve küresel karbon piyasaları hakkında derinlemesine tartışmalardan ders çıkarmak, yeni karbon çerçeveleri olan NMM (yeni Pazar mekanizmaları) ve yeşil iklim fonunun (GCF) tam potansiyelini anlamak, gelişmekte olan karbon piyasalarının potansiyelini tanımlamak, interaktif paneller sırasında uluslararası tanınmışlığa sahip piyasa uzmanlarına sorular yöneltmek, küresel karbon piyasası aktörleriyle ağlar oluşturmak ve ticari olanakları araştırmak, iklim politikasında ve karbon piyasalarında yeni düşük karbonlu dönem için stratejilerinizi geliştirmek, şirket risk yönetiminizin iklim değişimi perspektifiyle yeniden tanımlanması, yeni PPP- Kamu Özel Ortaklığı seçeneklerinin yani iklim değişimi finans mekanizmaları ile desteklemenin öğrenilmesi gibi konu başlıkları ele alındı.

Çevreci projelerinden dolayı kurum ve kişilere de ödül verildi.

Haberin Bağlantısı

http://www.kartalgundem.com/2015/04/03/kartal-belediyesi-bir-cevre-odulu-daha-aldi/