Elektrikli ve elektronik eşyalarla dolu konutlarda enerji yönetiminden sorumlu olan hanımların, enerji tüketimini azaltacak önlemler sayesinde büyük ölçüde tasarruf sağlamanın önünü açabilecekleri belirtildi.

evlerin-enerji-yoneticilerine-seferberlik-cagrisiİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Filiz Karaosmanoğlu, 14-17 Ocak 2015 tarihlerinde kutlanacak olan 34’üncü Enerji Verimliliği Haftası’nda evlerin enerji yöneticilerini “seferberliğe” davet etti.

Her kadının evinin enerji yöneticisi olduğunu belirten Karaosmanoğlu, kadınların ev yaşamının vazgeçilmezi elektrik ve elektronik eşyaları kullanırken, enerji tüketimine de dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti. Bu kapsamda tavsiyelerde bulunan Karaosmanoğlu, “Yeni yılın ilk ayında, elektrikli ve elektronik eşyalarımız için evlerimizde enerji verimliliği seferberliği yaparak hem ev hem ülke katkı yapabiliriz. Hep beraber elektrik faturalarımızı takibe başlayalım. Faturamızdaki her bir azalma ile güzelim dünyamızı daha az kirlettiğimizi de unutmayalım” dedi.

-“ÇEYİZLERE İYİ BAKIN”-
Karaosmanoğlu, özellikle kadınların alabileceği önlemler olduğunu bildirerek, “Buzdolabı, elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, fırın, ocak, tv, küçük ev aletleri gibi eşyaları satın alırken, kullanırken ve ömürleri bitince iyi takip etmeliyiz. Enerji verimli ürünleri satın almalı, kullanırken kılavuzlarını dikkatle okumalı ve eşyalarımızı iyi tanımalıyız. Elektrikli ve elektronik eşyalarımız yaşam boyu kullandığımız en işlevsel çeyizlerimiz. Çeyizlerimize iyi bakarak, verimli ve uzun ömürlü kullanarak, evlerimizde sürdürülebilir enerji tüketimi uygulamalıyız” ifadelerini kullandı.

Elektrikli ve elektronik eşyaları doğru kullanmanın gerekliliğine dikkati çeken Karaosmanoğlu, “Örneğin, elektrikli süpürgeler temizlik için şart. Onların temizliği de enerji verimliliği için şart. Motor kısımlarını temizleyelim ve torbalarını boşaltmayı unutmayalım” dedi. Kısmi aydınlatma ve enerji tasarruflu ampul kullanımı ile, evleride romantik bir konforun enerji verimliliği ile sağlanabileceğini belirten Karaosmanoğlu, “Isınma enerji tüketimimizi de azaltmalıyız” dedi. Evde enerji yönetiminin can alıcı noktasının mutfak olduğuna işaret eden Karaosmanoğlu, en başarılı aşçıların en az elektrik veya gaz yakıt kullanımıyla yemek pişirenler olduğunu ve alınacak basit önlemlerle, ‘enerji verimli aşçılığın’ mümkün olduğunu ifade etti.

Haberin Bağlantıları