Beypazarı Belediye Başkanı himayesinde Beypazarı Vakfı ve Uruş Derneği tarafından Doç. Dr. Sami Demirbilek anısına düzenlenen “Yenilenebilir Enerjide Yarınlar” paneli, Beypazarı Belediyesi Halkevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Beypazarı Vakfı Başkan Yardımcısı Mustafa Dizman yönetimindeki panele İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu da katıldı.

Doç. Dr. Sami Demirbilek ile ilgili anılarını anlatarak konuşmasına başlayan Prof. Karaosmanoğlu, enerji arzında kaynak çeşitliliğinin önemi ve enerjinin geleceğine dair değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Karaosmanoğlu ayrıca, dağıtık-yerinde yenilenebilir kaynaklı enerji üretimi ve üretimde sürdürülebilirlik konularına da değinerek, yerel yönetimler ve enerji ile atıktan enerji üretiminin önemine vurgu yaptı.

“Beypazarı’nın potansiyeli yüksek”

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, tarım turizmi ve eko-turizm için Beypazarı’nın potansiyeli yüksek olduğunun altını çizerek, “Beylerin pazarı, İpek Yolu Durağı Beypazarı için başta güneş olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları bir fırsat. Atıktan enerji de bir diğer önemli seçenek. Güneş elektriği, enerji mimarisi ile Beypazarı Konakları’nın dokusunu bozmadan kentte ve güneş tarlalarında kullanılmalı. İpek Yolu Durağı Beypazarı’nın konukseverliği için teşekkür ederim” dedi.

Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya ve Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ın soru ve tamamlayıcı bilgileri ile zenginleştirdikleri panel büyük ilgi gördü.